Everyday things in use

Nasza-klasa.pl i usability

Posted in ciekawostki, usability by Marcin Szuba on 8 stycznia 2008

Fenomen serwisu nasza-klasa.pl umożliwiającego kontakt ze znajomymi ze szkolnej ławki zadziwił samych właścicieli serwisu. Zastanawia mnie fakt, czy podczas planowania serwisu brali oni pod uwagę wymagania techniczne związane z wydajnością serwerów. Sytuacja gdy w trakcie ładowania kolejnej strony naszej klasy, mogę sprawdzić pocztę, nie sprzyja user experience.

Sytuacja gdy użytkownicy mają dostęp do szerokopasmowego łącza a jedna z podstawowych zasad usability jaka jest szybkość ładowania strony została niemal, że zapomniana. Powraca ona niczym bumerang. Pierwotnie zasada ta mówiła o minimalizowaniu rozmiaru strony pod kątem jak najszybszego załadowania się strony w określonych warunkach.
Przy projektowaniu stron należy uwzględnić:

 • cele użytkowe czyli łatwość i satysfakcja z ja korzysta się ze strony,
 • model biznesowy na czym ta strona zarabia serwis
 • wymagania techniczne do których należy wydajność serwera.

Radość z jaka korzystamy z nasza-klasa.pl jest niewyobrażalna, patrzymy jak zmieniło się życie naszych znajomych, przyjaciół ze szkoły z którymi dawno straciliśmy kontakt. Sytuacje kiedy na zlotach absolwentów zastanawiamy się kim on/ona jest? Czy on/ona chodzili ze mną do klasy? odchodzą do lamusa.

Mam cichą nadzieję, że zgodnie z harmonogramem prac wszelkie wymagania techniczne zostaną zrealizowane.

Poza tym celem serwisu nasza klasa.pl jest integracja znajomych ze szkolnej ławy a tymczasem jest to polowanie na jak największą liczbę znajomych. Jeżeli serwis ma integrować znajomych ze szkoły to niech to robi. Wydaje się zbieranie jak największej liczby znajomych jest celem użytkowników serwisu. A czy tak być powinno??
O usability naszej klasy można jeszcze napisać….

Reklamy
Tagged with: ,

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. Robert Drózd said, on 9 stycznia 2008 at 07:23

  Dokładnie tak. Przysyłanie maila z informacją „Masz nową wiadomość w skrzynce odbiorczej na portalu nasza-klasa.pl” to typowy sposób na nabicie odsłon – tutaj niekoniecznie potrzebnych. 🙂 Przecież nie jest trudne przystosowanie systemu do tego, aby od razu wysyłał całą treść wiadomości, lub jej „gwóźdź” – „Jaś Kowalski zaprosił cię, aby potwierdzić wejdź pod adres: … „.

  Z drugiej strony mogłoby to jednak sprawić, że ludzie przeczytają maila i … „eee, Jaś Kowalski mnie nie interesuje” – i nie wejdą do serwisu, i nie zobaczą nowych zdjęć znajomych, nowych wpisów na swoim forum, nowych osób w klasie… a ich więź z serwisem zostanie pokruszona. Rozwiązaniem byłoby „tygodniowe podsumowanie” z najważniejszymi informacjami z tego zakresu (kto nowy, kto co dodał), jak to ma miejsce np. w Plaxo.

 2. gosc said, on 9 stycznia 2008 at 22:53

  Trudno mowic o ‚usability’ serwisu jesli on glownie lezy i kwiczy… Wieczorami naprawde trzeba miec duzo szczescia zeby ze strony glownej przejsc gdziekolwiek dalej. Serwey sa permanentnie przeciazone. Wyglada na to ze nasza klasa padla ofiara wlasnego sukcesu…

 3. Marcin Szuba said, on 15 stycznia 2008 at 23:32

  Robert, maile o każdym zaproszeniu lub wiadomości dochodzą do mnie z 24h opóźnieniem.
  Co tygodniowe podsumowanie mogło by prowadzić do jeszcze większego chaosu. Wyobraźmy sobie sytuację gdy w piątek o 13:00 maile z podsumowaniem otrzymuje 6 mln użytkowników i powiedzmy 3 mln chce natychmiast zobaczyć swoje wiadomości, Wtedy to już super serwery nie pomogą naszej-klasie. Nie mówię o wysyłaniu podsumowania o jednej godzinie do wszystkich użytkowników gdyż wtedy weekend, prawdopodobnie spędziłbyś przed monitorem czekając na załadowanie strony:(
  Oczywiście gdyby można było ustawić powiadomienia kiedy i o której chcę otrzymywać podsumowanie to jest już kompromisowe rozwiązanie.
  Czy istnieje idealne rozwiązanie na powiadamianie użytkowników o nowych wiadomościach/zaproszeniach??
  Zakładam,że użytkownicy i tak wchodzą na naszą klasę co najmniej jeden raz dziennie. Wieczorem gdy przeglądają Internet lub w ciągu dnia podczas pracy. I tak wejdą na nk prędzej czy później, bez względu na to czy są tam wiadomości czy nie.

 4. Bólu said, on 29 marca 2009 at 06:54

  Ludzie jak sie tego dziakdostwa pozbyć z poczty bo Ciagle mam zapchana skrzynke wiadomosciami z portalu nasza klasa.Ja na poczcie lubie miec pozadeczeka a tu mi zapycha cala skrzynke lipa:/ Da sie jakos zablokowac te wiadomosci zeby mnie wiecej razy nie denerwowały?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: