Everyday things in use

Wzorce projektowe

Posted in interaction design, usability, user interface design, ux by Marcin Szuba on 27 lutego 2008

Jakiś czas temu pojawiły się u mnie na blogu wpisy z cyklu biblioteka interfejsów użytkownika. Opisywałem w nich wzorce projektowe elementów interfejsu użytkowniku. Od niedawna pracuję nad rozwojem tego projektu ale już w zawodowym kontekście. Poniżej przedstawiam krótkie wprowadzenie do wzorców.

Czym jest wzorzec projektowy. Wg Christophera Alexandera architekta, który wprowadził pojęcie wzorca. Wzorzec projektowy to konkretne rozwiązanie danego problemu projektowego w określonym kontekście. Składa się z czterech części :

 • Opis konkretnego problemu z punktu widzenia użytkownika, np: użytkownik zapomniał hasło do konta, jak należy przeprowadzić procedurę odzyskania hasła.
 • Kontekst, miejsce czas gdzie powinien być zastosowany dany wzorzec,
 • Rozwiązanie, sprawdzone rozwiązanie problemu, potwierdzone heurystyką badaniem eyetracking, poparte wskazówkami zgodnymi z projektowanie zorientowanym na użytkownika.
 • Przykłady: kluczowa cześć wzorca, pokazująca dobre rozwiązanie w określonym kontekście, w formie zrzutu ekranu, odnośnika, animacji flash, diagramy działania obrazujące interakcję.

Celem korzystania z wzorców projektowych jest uproszczenie procesu projektowego , poprzez dostarczenie zbioru rozwiązań dobrych praktyk stosowanych w projektowaniu serwisów www. Mówiąc prościej projektanci „nie muszą wymyślać na nowo koła”. Gdy mają dostęp do gotowego wzorca wdrażają go, dostosowując wizualnie do własnego projektu. Wzorzec nie jest graficznym rozwiązaniem lecz interakcyjnym, nie narzuca projektantowi wyglądu elementu a jedynie sposób działania elementu w kontekście.

Najpopularniejsze w sieci wzorce projektowe:

Mały update warto posłuchać nowego spoolcast i wzorcach i antywzorcach

AKTUALIZACJA  Pojawiły się wzorniki dla wzorców projektowych yahoo

KOLEJNA AKTUALIZACJA: Polecam stronę pattern tap zawierajace kolejne wzorce wraz z przykladami.

Reklamy

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Robert Drózd said, on 27 lutego 2008 at 19:42

  Wzorce projektowe bardzo się przydają, choć trzeba uważać, aby nie stosować ich niewolniczo i nieprawidłowo. Parę dni temu przeglądałem stronę UI Design i natrafiłem na taki oto opis CAPTCHA dla formularzy:
  http://ui-patterns.com/pattern/Captcha

  Wszystko OK, kiedy się stosuje, jak zastosować – ale zaledwie pół zdania o problemach wynikających z używania captcha. :]

 2. Marcin Szuba said, on 28 lutego 2008 at 12:04

  Prawidłowe stosowanie wzorców projektowych wynika z ich kontekstu w jakim są zastosowane. Wzorzec nie ogranicza kreatywności projektanta ale kieruje go na „dobrą drogę” Przykład z Captcha ze strony UI patterns jest niekompletny nie pokazuje alternatywnych rozwiązań danego problemu.

 3. Edyta said, on 14 marca 2008 at 13:23

  Bardzo przydatny i ciekawy wpis. Linki do stron wzorców są kopalnią wiedzy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: