Everyday things in use

Wyszukiwarka Google w NK!

Posted in usability, ux by Marcin Szuba on 19 lutego 2009

Nasza-klasa idzie do przodu i wprowadza nową funkcjonalność jaką jest integracja wyszukiwarki użytkowników portalu z wyszukiwarką googla.

Z komunikatu dla użytkowników możemy się dowiedzieć:

W prawej górnej części witryny zostało zamieszczone okno wyszukiwarki Google. Dzięki nowej funkcjonalności można wygodniej wyszukiwać kontakty do swoich znajomych oraz przeszukiwać zasoby Internetu bez konieczności wychodzenia z serwisu. Funkcjonalność będzie stopniowo rozwijana.” Interesuje mnie zwłaszcza stwierdzenie „ można wygodniej wyszukiwać kontakty” oraz „ …przeszukiwać zasoby Internetu bez konieczności wychodzenia z serwisu…

Moje pytanie po co?

Z punktu widzenia użytkownika, którego celem nadrzędnym jest odnowienie szkolnych znajomości co przekłada się na odszukanie i nawiązanie kontaktu z użytkownikami portalu. W tym celu musi skorzystać z wyszukiwarki. Zobaczymy czy wygodnie.

Drugą kwestią jest przeszukiwanie zasobów bez konieczności wychodzenia z serwisu. Czy NK naprawdę chce na siłe zatrzymywać użytkowników. Gdy chcę przeszukać coś w sieci korzystam z wyszukiwarki Google. Wiadomo, że użytkownik opuści witryn jak znajdzie zadowalający go wynik wyszukiwania.

Poniżej szybka analiza usability nowej funkcjonalności.

Podstawowy interfejs wyszukiwania.

Interfejs wyszukiwania podstawowego NK

Interfejs wyszukiwania podstawowego NK

 • Próba zostawienia domyślnie wpisanej frazy „szukaj” w polu wyszukiwania i naciśnięcie przycisku „szukaj” nie zwraca żadnych wyników. Co więcej po kliknięciu na „szukaj” nie pojawia się żaden komunikat co się stało i co trzeba zrobić. Jako użytkownik oczekuję wyników wyszukiwania wraz z komunikatem o konieczności wprowadzenia frazy a następnie wyszukania.
 • Ustawienie domyślnego zakresu jako „Internet”. Będąc na NK chcę poszukać ludzi w portalu a nie w Google, gdybym chciał szukać ludzi przez google skorzystałbym z ich strony. Domyślnym zakresem powinien „użytkownicy”.
 • Biorąc pod uwagę ustawienie domyślnej wartości „Internet” które będzie generowało wyniki z Google a nie z portalu, będzie to denerwujące dla mniej zaawansowanych użytkowników szukających ludzi w portalu.
 • Etykiety zakresów wyszukiwania to „Internet” oraz „użytkownicy ” Zastanawiam się nad etykietą „użytkownicy” może lepsza będzie etykieta „ludzie”
 • Poprzednia wersja interfejsu wyszukiwania na NK pozwalała na wpisanie imienia, nazwiska lub pseudonimu osoby w jednym polu a w drugim polu wpisania miejscowości. Użytkownik miał już na tym etapie możliwość doprecyzowania zapytania. Obecnie, gdy chce wyszukiwać użytkownika w portalu musi wpisać imię nazwisko lub pseudonim (co też nie jest jasne, bo nie ma podpowiedzi) oraz wybrać z listy rozwijanej zakres wyszukiwania „użytkownicy”. Chcąc doprecyzować wyniki musi skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego.

Podsumowując:

 • Użytkownik w celu wyszukiwania innych użytkowników musi wykonać więcej akcji w stosunku do starego interfesju oraz musi się nauczyć korzystać z nowego sposobu na wyszukiwanie.
 • Wprowadzenie wyszukiwarki google ma na celu zbieranie słow kluczowych wpisywanych przez użytkowników a w konsekwencji lepsze targetowanie behawioralne treści reklamowych. • Gdy użytkownik będzie chciał skorzystać z wyszukiwarki to skorzysta z wyszukiwarki google, która wyszukuje dodatkowo grafikę, fora dyskusyjne itd.

Mam tylko nadzieję, że NK zrobiła lub zrobi testy z użytkownikami z zadaniem na wyszukiwanie.

Reklamy

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Robert Drózd said, on 19 lutego 2009 at 22:26

  „Użytkownik w celu wyszukiwania innych użytkowników musi wykonać więcej akcji w stosunku do starego interfesju” – a w starym interfejsie był taki ogólny formularz?

  Stary formularz wyszukiwania znajomych jest w starym miejscu:
  http://nasza-klasa.pl/search – więc można powiedzieć że to rozszerzenie funkcjonalności, a nie zamiana.

  Zgodzę się, że domyślne przeszukiwanie internetu to błąd użyteczności. Z drugiej strony – kto ma z tego formularza korzystać? Młodzi, którzy adres google.pl wpisują z zamkniętymi oczami, albo po prostu mają google w paskach wyszukiwania w przeglądarkach? Zmiana nastawiona jest na starszych ludzi, którzy dzięki n-k zaczęli bardziej korzystać z Internetu. I według n-k mają ten internet z ich serwisem kojarzyć. 🙂 Krok to taki trochę mało kreatywny, ale nie potrafię stwierdzić, że się nie sprawdzi.

 2. Marcin Szuba said, on 19 lutego 2009 at 22:50

  „“Użytkownik w celu wyszukiwania innych użytkowników musi wykonać więcej akcji w stosunku do starego interfesju” – a w starym interfejsie był taki ogólny formularz?

  Stary formularz wyszukiwania znajomych jest w starym miejscu:
  http://nasza-klasa.pl/search – więc można powiedzieć że to rozszerzenie funkcjonalności, a nie zamiana. ”

  Piszę o formularzu wyszukiwania dostępnym po zalogowaniu do konta znajdującym się w
  się prawym górnym rogu serwisu. A nie o formularzu dostępnym po wybraniu znajomi/szukaj znajomych. Jak znajdę zrzut ekranu starego formularza to umieszczę go w wpisie.

  Delikatne różnice w adresach URL
  http://nasza-klasa.pl/szukaj nowy formularz wyszukiwania
  http://nasza-klasa.pl/search wyszukiwania znajomych

 3. TC said, on 17 października 2009 at 09:49

  ja nigdy nie korzystam z wyszukiwarek np. google umieszczonych na stronach internetowych, łatwiej otworzyć osobną zakładkę i tam wstukać w google hasło – może jestem sprawny inaczej? :o)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: